Rurociąg w Chinach i w Belgii

Project Description

Rurociąg w Chinach
i w Belgii

Zawsze myślę o tych dwóch projektach łącznie, mimo iż wykonywane były w Belgii i Chinach. Pewnie dla tego, że w sumie były to podobne zagadnienia, wykonywane dla tego samego Klienta.

W obu przypadkach zadanie było przyjemnie złożone. Jako że większość rur znajdowała się na zewnątrz dochodziło do znaczących obciążeń termicznych. Przy tak dużych długościach odkształcenia od zmian temperatury zaczynały być bardzo ważnym zagadnieniem.

W kilku miejscach rurociągi łączone były z elementami które praktycznie nie mogły przejmować obciążenia, więc konieczne było stosowanie kompensatorów i odpowiedniego układu podparć. Jako że pozostałe oddziaływania powodowały znaczne wytężenie konieczne było znalezienie kompromisu pomiędzy dopuszczalnymi przemieszczeniami i ogólną nośnością podparć (i statecznością geometryczną systemu!). Rozwiązanie tego zadania było bardzo ciekawym wyzwaniem.

Rurociąg w Chinach był też pierwszą zaprojektowaną przeze mnie konstrukcją w Azji, co niewątpliwie sprawia że projekt był kamieniem milowym w mojej karierze.

Powrót do portfolio
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!